2011/01/19

Had To Go, Never To GoEveeet Pizza'yı sevmeyen insan yoktur herhalde. Yani eğer varsa toplanır döveriz mühim değil tabi :) Ya da yok sevmeyenin hakkını yeriz afiyetle.

Ben pizzayı Amerikan usulü kalın hamurlu bol bol malzemeli seviyorum. Bizim ev ince hamurlu az malzemeli İtalyan usulü sevenler ve kalın hamurlu bol bol malzemeli Amerikan usulü sevenler diye ikiye ayrıldığı için iki tepside ayrı ayrı yapıyoruz ve kimse birbirine bulaşmıyor.

Pizza'nın yanında ise benim pek bir sevdiğim, dinlemeye doyamadığım
"Poscards From İtaly" olmazsa olmaz.
Sanki Roma'dayım, gezmekten yorulmuşum da, küçük bir kafede bekliyorum, ya pizzam biraz kalın hamurlu olsa nasıl anlatsam da olsa diye söyleniyorum. Yanımda aldıklarım, bir yandan Trevi çeşmesine para atsam mı, gerçi ne olacak ayyaş herifin teki topluyor o paraları diye çen çenleniyorum. Çok yakışıklı İtalyan adamları geçiyor önümden ve ben pek bir havalı görüyorum kendimi.

Yapım aşaması aşağıda olduğu gibi. Hamurları açıyoruz tepsiye sığacak şekilde. Hamuru ekmek hamuru, eğer yoğurmak falanla uğraşmam derseniz fırından alın hamuru açın oda kolay oluyor (ben öyle yapmadım:)
Sonrasında içine baharatlı domates sosu sürüp, malzemeleri yerleştiriyoruz. Ve üstüne fesleğen serpiyoruz.
Veeee fırına yolluyoruz kendilerini.
Fırında pişmeye yakın rendelediğimiz kaşar peynirlerini ilave ediyoruz.
Ve sonrasında mideye indiriyoruz vakit kaybetmeden.
Ben şu anlattığım Roma ambiansını yakalamak için havalı bir sofra hazırlamak istedi evet. Bide bloğa ekleyeceğim ya,mum neyim koydum (genelde çok yapmam öyle şeyler)
Böyle şık şıkırdım havalı havalı yedik. Aslında şarap giderdi be dediğinizi duydum, ama nedense ben Pizza yada diğer fast food olayların yanında mutlaka kola arıyorum. Olmazsa olmazım benim :)
İlk baştaki Florence and the Machine coverladığıydı ama şarkının orjinali tabii Beirut imzalı.
Ben Florance'ı pek sevdiğimden bu coverı deli gibi sevdim. Ama şarkının orjinali de pek güzel.
Aslında şarkı öyle güzel ki kim söylese ayrı bir tat veriyor mesela Youtube'da videoları olan Agathe ve Fine adlı iki kız var onlarda çok hoş söylemişler TIK!
"the shattered soul
following close but nearly twice as slow
in my good times
there were always golden rocks to throw
at those who admit defeat too late
those were our times, those were our times"
"and i will love to see that day
that day is mine
when she will marry me outside with the willow trees
and play the songs we made
they made me so
and i would love to see that day
her day was mine"
Şimdi pizza'yı yapın bence ve mideye indirirken bu huzur dolu şarkının eşliğinde kendinizi Roma, Milano, Floransa, Venedik karnavalı, Toscana, Sicilya'da artık nereye gitmek istiyorsanız orada hayal edin. Ya da sevdiklerinizi çağırın kahkahalar eşliğinde mideye indirin.

Afiyet olsun, İyi dinlemeler...

1 yorum:

Aphraell dedi ki...

çok güzel post <3 pizza da iştahımı kabarttı tok olmama rağmen, eline sağlık :)