2013/01/21

Ispanaklı, Peynirli Tortellini Esliginde Alessandro Safina

 photo Kopyas1310tortellini020_zps6b44f0ba.jpg

Uzun zamandır tortellini yapmayı planlıyordum. Ve sonunda yaptım. İlk deneme itibariyle hem olumlu hemde olumsuz yanları oldu. Onları da yazacağım buraya. Lakin çok lezzetliydi ve doymam ben bununla diyip yarısında kesildim.

Hamuru için klasik mantı hamurunu kullanıyoruz. Su, Un, Tuz olan. Ben açıkçası göz kararı yaptığım için gr'la falan veremeyeceğim ama mantıda yaptığımız bir bezi iki kişiye yetti. Gelen kişilere göre ayarlayabilirsiniz.

İç malzemesinde ise soğanı iyice kavurup, ıspanakları ekledim. baharatlarla çeşnilendirip, biraz beyaz peynir de koydum. Lezzetli oldu. Yalnız yaptığım iç baya baya çok olmuş. Tortelloniler için az bir iç yetiyor.

Sosu ise en önemli noktasıydı. Tereyağını biraz kavurup, üstüne çiğ krema ekledim. Onunla da kavurdum. Sonra ise içine biraz biber salçası ekledim. Süper bir sos oldu tavsiye ederim.

 photo tortellini018_zpsb6168ee0.jpg


Yapılışına gelirsek; tortellini yuvarlak bir şekilde kesilip katlanıp şekil veriliyor. Kare ve biraz büyük kesilen Tortelloni. Onu da deneyeceğim en kısa zamanda.

Pişme olayına gelirsek, ben biraz fırınladım Tortellinileri haşlamadan önce. Bir 5 dakika bu işlem için yeter sanıyorum. Sonrasında haşlıyorsunuz. Burada benim yaptığım hata, çabuk çıkardım yeterince haşlamadım. Biraz diri kaldılar. Sanki bir 3 dakika daha haşlasaydım tam olacaktı. Tabii daha önce Tortellini yemediğim için çok az bilgiyle ancak bu kadar oldu. Denemelerim devam edecek.

 photo tortellini013_zpsbb7d4adb.jpg
Kuzenim Alp beğendiği şeylere "Lezzet" der. Ona katılıyorum. Güzel bir yemek insana zevk verir. Güzel bir müzik aynı etkiyi yapar. Zaten bu bloğun çıkış amacı buydu, lezzetli bir şeyler paylaşmak. Yemek olsun, müzik olsun. Damağa ve kulağa iyi gelen şeyler insana haz verir.

 Müzikler bölümümüzde İtalyanın en önemli müzisyenlerinden biri olan Alessandro Safina bize eşlik ediyor. Tam lezzet yani. Gerçekten bu yemeği yaparken dinliyordum. Okuduğum Gabriel'in Cehennemi kitabının sonunda İtalya'ya gidiyorlardı kahramanlarımız, bende konsept olsun diye Alessandro'ya takılmıştım.
 Ben onu dayım sayesinde tanıdım.


Alessandro Safina'nın en sevdiğim şarkılarını eklemek istiyorum. Tortellini ile bence iyi gider.
Özellikle Luna ve Saro Con Te benim için özeldir.

 photo tortellini023_zpsdd9b0a97.jpg


Afiyet olsun efenim... İyi Dinlemeler...

1 yorum:

*ssdesignbutik dedi ki...

waow süper olmuş desem!! ve canım çekti hemde nasıll bunu deniycem not aldım ve hayatımda bu kadar keyifli bir tarif yazısı okumadım bildiğimiz mantı hamuru tarifi :D ellerine sağlık ve tabii afiyet olsun